Yeni Mezunların İş Ararken Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Mezunların İş Ararken Dikkat Etmesi Gerekenler Her yıl üniversitelerden yüzbinlerce kişi mezun oluyor. Kimi öğrenciler kamu kuruluşlarına girmek için sınavlara çalışırken, kimileri de özel sektörde kendilerine yer bulmak için iş arıyor. Mezun olanların çok az bir kısmı ise Yüksek Lisans eğitimlerine devam ediyor.

Artık her şeyin internet üzerinde yapıldığı bir dönemdeyiz. İş görüşmeleri de buna dahil. Firmalar, kariyer sitelerine verdikleri ilanlarla kendilerine en uygun personeli bulmaya çalışıyor. Bu ilanlar her gün on binlerce kişi tarafından görüntüleniyor. Bizde olan yanlış bir tutum var, o da mezun olduktan sonra ne iş olsa yapmak. Aldıkları eğitime bakmadan, sırf boşta kalmamak adına, öğrenciler kendileriyle hiç ilgisi olmayan işlerde çalışabiliyorlar. Uzmanlar ise yeni mezunları, sadece kendi yeterliliklerine uygun ilanlara başvurmaları konusunda uyarıyor.

Özgeçmişiniz Sizin Yerinize İş Bulsun

Özgeçmiş, yeni mezunlar için son derece önemlidir. Kötü hazırlanan özgeçmişler, yeni mezunların iş bulma sürecine olumsuz etki eder. Pek çok aday, özensiz hazırladıkları cv’leri nedeniyle daha yolun başında reddediliyorlar. Araştırmalar, yanlış bir pozisyon için başvuru yapan adayların yarısının elendiğini gösteriyor. Özgeçmiş, doğum tarihi, adres ve eğitim düzeyi gibi kişisel bilgileri anlatan bir belge değil; kişilerin iş tecrübelerini, mesleki bilgilerini ve neler yapabileceklerini anlatan bir yazıdır.

Yeni mezunların özgeçmişleri, hiçbir iş tecrübeleri olmadığı için haliyle çok boştur. Bu nedenle özgeçmişlerinde yaptıkları stajlara, katıldıkları projelere ve kurslara önem vermeleri, kendileri için çok daha olumlu olur.

Dış Görünüşünüz ve Konuşmanız, Hakkınızda İpuçları Verir

Yeni mezunların iş görüşmeleri çok stresli ve sıkıntılı geçer. İlk mülakatları olduğu için bu tip durumlarda özgüvenleri düşer ve gergin olurlar. Fakat uzmanlar bu konuda öğrencilere; rahat olmalarını, gerekirse diksiyon eğitimi almalarını ve ilgili kitapları okumalarını öneriyor. Soruları doğru ve kesin bir şekilde ifade etmeniz, işveren için oldukça önemlidir. Sonuçta yeni mezun olduğunuzu ve iş konusunda hiçbir deneyiminiz olmadığını biliyor. Bu yüzden sizden en iyi verimi almak için duruşunuzdan konuşmanıza kadar pek çok şeyi tartması gerekir. Güçlü yönlerinizi ön plana çıkarın, kariyer amaçlarınızdan bahsedin, heyecanlı ve hırslı olun. Enerji dolu personeller her zaman işverenler tarafından daha çok tercih edilirler. Beden diliniz kişiliğiniz hakkında ipuçları verir. Duruşunuzdan ses tonunuza kadar, tüm hareketlerinizi kontrol edin. Bakımlı, zinde, güler yüzlü, mülakata uygun giysilerle ve kendine güvenen bir şekilde katıldığınız iş görüşmelerinde olumlu sonuç almanız kuvvetle muhtemeldir.

Mülakata Gitmeden Önce Hangi Pozisyona Başvurduğunuzun Farkında Olun

İş görüşmesine gitmeden evvel, firma hakkında olduğu kadar başvurduğunuz pozisyon hakkında da bilgi sahibi olun. Sizden istenen yeterlilikler, neler beklenebileceği ve firmaya neler katabileceğiniz hakkında, işverene söyleyeceklerinizi önceden planlayın. Böylece mülakatınız oldukça başarılı geçer.

Görüşme sırasında soruları cevaplarken, gereksiz yere lafı uzatmayın, mümkün olduğu kadar kısa ve öz olmaya özen gösterin. Karşınızdaki kişiyi sıkmadan anlatmak istediğinizi ifade edin. Unutmayın ne kadar iyi hazırlanırsanız, işi alma olasılığınız da o kadar artar.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
kategoriler
  • İnsan Kaynakları 2
  • İş Hayatı 4
  • İş Rehberi 11
anket
2017 yılı zam beklentiniz nedir ?