İşverenlerin İş Görüşmelerinde Dikkat Ettikleri Şeyler

İşverenlerin İş Görüşmelerinde Dikkat Ettikleri Şeyler Mülakatlarda ilk izlenim oldukça önemlidir. Özellikle ilk 10 saniye, mülakatın nasıl geçeceğini belirleyen, kişiler hakkında önyargıların oluşmasını sağlayan en önemli andır. Eğer karşınızdaki kişiye bu kısacık anda olumlu bir izlenim verdiyseniz, görüşmenin devamı da güzel geçecektir. Dış görünüşünüze mutlaka önem verin. Dikkat çeken giysiler, yoğun makyaj ve çok fazla parfüm kullanmayın. Erkekler koyu renk takım giyebilirler, kadınlar ise sade ve şık bir görünümde hazırlanabilirler.

Mülakatlarda kendinizi ne kadar rahat ifade ederseniz, görüşme o kadar başarılı geçer. Tecrübeleriniz, çalıştığınız yerler ve neden çalıştığınız yerden ayrıldığınıza dair şeyleri, açıkça ve dürüstçe ifade etmeye çalışın. Asla bir önceki işvereninizi kötülemeyin, pozitif bir şekilde konuşmaya çalışın, ne kendinizi kötüleyin ne de başkasını. Anlaşmanız halinde bir gün yeni işvereniniz ile de sorunlar çıkabileceğini unutmayın. Bunların yanı sıra geleceğe dair planlarınızı, kariyer amaçlarınızı ve hangi yönlerinizin güçlü olduğunu da belirtmeyi unutmayın.

İşi alabilmek için hırslı, kendine güvenen, pozitif, sorumluluk sahibi, başarıya odaklanmış ve öğrenmeye açık biri gibi görünün. Bu tip özellikler işverenleri etkiler.

Görüşmelerde size sorulan soruları cevaplarken, lafı uzatmayın. Gereksiz yere çok konuşmayın. Örnek vermeniz gerekirse kısaca anlatın ama konunun dağılmasına izin vermeyin. Görüşmeye işi almak için gidiyorsunuz, sohbet etmek için değil, bunu unutmayın. İşe uygunluğunuz sadece mesleki yeterliliklerinizle değil, kişisel özelliklerinizle de belirlenir.

Görüşme saatinden 5 ya da 10 dakika önce görüşme yerine gidin. Çok erken ya da çok geç gitmemeye özen gösterin. Görüşme yapacağınız firmayı mutlaka araştırın, hangi hizmetleri veriyor, nasıl bir firma profili var, hangi alanlarda faaliyet gösteriyor ve sektördeki yeri gibi pek çok bilgiyi öğrenin. Bu bilgiler mülakat sırasında size büyük bir artı sağlayacaktır. Firma hakkında bilgi sahibi olmanız, işveren açısından işi almaya ne kadar istekli olduğunuzun bir kanıtıdır.

Mülakat biterken, firma ve yeri hakkında detaylı bilgi almayı unutmayın. Hangi pozisyonda çalışacağınızı, tam olarak ne yapacağınızı, kime bağlı olduğunuzu ve sizden neler beklediklerini netleştirin. Belirsizliklerden daima kaçının, bu durum, sonradan ekstra yük almanıza ve gereksiz sorumluluklarla uğraşmanıza neden olabilir. Her şeyi baştan konuşun ve kesinleştirin.

Şirkete Neler Katabilirsiniz ?

CV güncellemelerinde duygusal olmamaya çalışın. Başvuracağınız firmalara neler katabileceğinizi, onlara nasıl yararlı olabileceğinizi mantıklı bir şekilde düşünün ve bunu özgeçmişinize yansıtın. Bunu nasıl yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Farklı fikirler farklı bakış açılarını oluşturur. Bu konu hakkında kendinize sormanız gereken sorular şunlardır;

- Size verilen görevin haricinde farlı sorumluluklar aldınız mı? Kaliteyi ön planda tutmaya devam ederek birden çok projede aynı anda çalışabilir miydiniz?

- İşvereninize ne gibi katkılar sağladınız? En iyi yaptığınız şeyler nelerdi?

- Beklentileri karşılayabildiniz mi? Firmanın kar oranlarına nasıl bir katkınız oldu?

- İşinizi yaparken karşılaştığınız zorluklar nelerdi? Bu zorluklarla nasıl mücadele ettiniz? Performansınız şirketi nasıl etkiledi?

- Firmanın verimliliğini artırmak için hiçbir teknik sundunuz mu? Eliniz çabuk mudur? Hızlı ve etkili kararlar verir miydiniz?

- Çevreniz tarafından takdir edilen ve önerilen biri miydiniz?

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
kategoriler
  • İnsan Kaynakları 2
  • İş Hayatı 4
  • İş Rehberi 11
anket
2017 yılı zam beklentiniz nedir ?